Autor Wątek: Kapitalizm, socjalizm czy jeszcze coś innego  (Przeczytany 31688 razy)

healingintelect

  • Wiadomości: 713
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Zaawansowany
[#]   « 2018-05-13, 18:47:02 »
Bardzo dobry wykład, jak powinno się pomagać

https://www.facebook.com/janusz.korwin.mikke/videos/10155622206722060/

Mariusz

  • Wiadomości: 4 015
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Zaawansowany
[#]   « 2017-08-02, 17:05:32 »
Dochód pasywny jest w porządku. Mi się wydawało że wy mówicie o życiu na cudzy koszt kiedy wspominaliście o tym, że możecie nie pracować i wszystko mieć.

Gandalf Wesoły

  • Wiadomości: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2017-08-02, 11:07:21 »
Zgadzam sie, kiedys przynaleznosc do klasy determinowala zycie danej jednostki jednak kapitalizm wcale nie az tak bardzo zatarl: nie wszyscy posiadaja umiejetnosci potrzebne w odniesieniu duzego sukcesu finansowego a sa i osoby, ktorym na tym nie zalezy.

Nie wszyscy ludzie posiadajacy duze srodki finansowe to manipulanci jednak wiekszosc z nich nimi jest, glownie z uwagi na wyznawana przez nich ideologie neoliberalizmu oraz konotacje rodzinne, siegajace nieraz kilkaset lat wstecz (przykladem niech bedzie rodzina Rotschildow). Tak, jak w rodzinach szlacheckich panowala swoistego rodzaju filozofia mowiaca, ze urodzeni w niej naleza do lepszej kategorii obywateli tak i dzisiaj bycie w klasie finansowych prominentow predysponuje do uwazania sie za kogos bardziej uprzywilejowanego. Umiejetnosci zdobywania pieniedzy niczym sie nie roznia od umiejetnosci wykonywania wszelkich innych dziedzin zycia ludzkiego. Jak kazda inna dziedzina, sa niezbedne w rozwoju cywilizacyjnym. I dopoki to sie nie zatrze, roznice beda istniec a przez to rozwoj spoleczenstwa bedzie stale opozniony, poniewaz kazde spoleczenstwo majace problem z utrzymywaniem ludzi niezamoznych nie moze w pelni zajmowac sie postepem w szerokim tego slowa ujeciu.

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-08-02, 10:50:01 »
Ktos ci musiał zwrócić uwagę , bo sam nie masz hamulców i zaczynasz coraz częsciej obrażać innych i obraziłeś już pare osob, jeśli nie wszystkich forumowiczow.
 Z mojego punktu widzenia takie definiowanie jest bezsensowne, a 150 lat temu to moze kapitalizm stal się bardziej powszechny i zaczal obejmowac i wpływac na większą część spoleczeństwa, ale na pewno nie powstal.

Wracając do tematu , ogólnie rzecz biorąc, bo były różne kultury, to kiedyś też były różne klasy i z reguły urodzenie decydowało o przynależności do danej klasy i determinowało ją praktycznie do śmierci- nazwijmy to sobie karmą. Później kapitalizm przejął rolę regulacji przynależności do klasy i też było ciężko ją zmienić, ale nie było to zupełnie nie możliwe. Następnie w XX w kontrast pomiędzy klasami - w rozwiniętych kapitalistycznie krajach , dzięki kapitalizmowi się w dużym stopniu zatarł, ale prawidłowością jest to, że 1% jest był i będzie.

Co do historii kapitalizmu , nie wiem na ile ta książka ma pokrycie w oficjalnej wersji historii i chętnie bym się dowiedział, ale polecam "Najbogatszy człowiek w Babilonie".

AlohaState

  • Administrator
  • Wiadomości: 419
    • pozytywneinspiracje.com
  • Status: Zaawansowany
[#]   « 2017-08-02, 10:39:24 »
Na razie zostały zmoderowane posty naruszające regulamin. Jak będzie czas, to ktoś przeczyta wszystko i domoderuje.
Taka informacja ze strony moderacji wystarczy jako wyjaśnienie, gdzie jest przyczyna pewnych komentarzy do Gandalfa.

Gandalf chyba nie czyta korespondencji od moderacji, bo jest to kolejna moderacja w przeciągu ostatnich kilku dni.
Widać w postach na ich dole, które były zmoderowane. Regulamin forum http://przytomnyrozwoj.pl/index.php?topic=472.0

« Ostatnia zmiana: 2017-08-02, 10:46:50 wysłana przez almighty »

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-08-02, 10:34:58 »
Widze że moderator zmoderował tak, że wyszło że to ja bez powodu skacze na Gandalfa ;)
« Ostatnia zmiana: 2017-08-02, 10:41:01 wysłana przez almighty »

Gandalf Wesoły

  • Wiadomości: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2017-08-02, 09:18:30 »
Pewnie mógłbym doradzić tudzież przestrzedz, jeśli faktycznie masz zamiar powierzyć komuś te pieniądze , bo na teraz troche dziwnie mi wygląda w tym kontekscie twoje nagłe szukanie pomocy u kapitalistów

Trzeba sobie radzic :). Od tego karma mi nie zczernieje. Bo jest roznica miedzy swiadomym manipulowaniem a radzeniem sobie dostepnymi srodkami ;).

I nie odnos po raz kolejny wszystkiego do siebie :P.

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-08-02, 09:07:42 »
: mam do zainwestowania jakies 180 tys PLN, kompletnie sie nie znam na gieldzie, ale chetnie ulokowalbym moja kwote w czyms, co przyniosloby w perspektywie kilku nastepnych lat jakis mily procent

Pewnie mógłbym doradzić tudzież przestrzedz, jeśli faktycznie masz zamiar powierzyć komuś te pieniądze , bo na teraz troche dziwnie mi wygląda w tym kontekscie twoje nagłe szukanie pomocy u kapitalistów

Gandalf Wesoły

  • Wiadomości: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2017-08-02, 09:00:18 »
Co teraz? Już jeden, taki tu był, ktory nie mogl zaakceptowac systemu , ani odnaleźć się w nim, nienawidził kapitalizmu, uważał się za kilkakrotnie mądrzejszego, obrażał innych, normalnie identyczny był jak ty :D tylko że zajmował się muzyką. Nawet ten wątek powstal chyba z jego powodu. No i zostal wyrzucony za chamstwo.

Obawiam się, że przekleiłeś to parafrazując i brzmi jak recytowanie archaicznych formułek, na ktore myslisz że ktoś bedzie tu konkurował, a nie wypowiedź inteligentnego człowieka o wielopoziomowym spojrzeniu. Myślę, że większość ludzi chciało poznać historie cywilizacji i to , że ty akurat opierasz się ściśle na intelelektualnym, tudzież przeintelektualizowanym podejściu nie daje ci większego wglądu w kwestie najbardziej podstawowe czyli role pieniadza.

Znam bardzo wielu ludzi, ktorzy nie umieja zaakceptowac tego systemu bo trudno jest akceptowac system, w ktorym garstka ma wszystko, a reszta prawie nic. Nie musze dodawac, do czego to prowadzi w dalszym ujeciu bo na pewno nie do dobrobytu spolecznego (od razu zastrzegam, abys nie podawal mi przykladu osob, ktore z kredytami na karku w pocie czola buduja nowe domy i prowadza przedsiebiorstwa bo znam takich i nie ma tam czego zazdroscic; 40ka na karku i albo nerwica, albo zawal albo alkoholizm, w sumie sie nie dziwie jak sie ma petle na szyi do konca zycia).

Nic kolego nie przekleilem. Mylisz mnie z kims zupelnie innym.
Rola kapitału ogranicza sie do garstki posiadaczy, ktora steruje swiatowym rynkiem i dyktuje prawa reszcie, czyli mniej wiecej 99 procent spoleczenstwa. Obstajesz przy twierdzeniu, ze to nie tylko jest dobre, ale ze tak wyglada prawo karmy. No to popatrz sie na zycie owych bogaczy i na to, co robia, wtedy bedziesz miec blizsze pojecie o karmie, ktora maja.

I do tego mam ,,ale".
« Ostatnia zmiana: 2017-08-02, 09:50:26 wysłana przez almighty »

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-08-02, 08:55:52 »
Co teraz? Już jeden, taki tu był, ktory nie mogl zaakceptowac systemu , ani odnaleźć się w nim, nienawidził kapitalizmu, uważał się za kilkakrotnie mądrzejszego, obrażał innych, normalnie identyczny był jak ty :D tylko że zajmował się muzyką. Nawet ten wątek powstal chyba z jego powodu. No i zostal wyrzucony za chamstwo.

Obawiam się, że przekleiłeś to parafrazując i brzmi jak recytowanie archaicznych formułek, na ktore myslisz że ktoś bedzie tu konkurował, a nie wypowiedź inteligentnego człowieka o wielopoziomowym spojrzeniu. Myślę, że większość ludzi chciało poznać historie cywilizacji i to , że ty akurat opierasz się ściśle na intelelektualnym, tudzież przeintelektualizowanym podejściu nie daje ci większego wglądu w kwestie najbardziej podstawowe czyli role pieniadza.

Gandalf Wesoły

  • Wiadomości: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2017-08-02, 08:42:08 »
Ojej i co teraz? :P

Pieniadze i owszem, sa motorem stymulacji, jednak kiedy znajduja sie w rekach oligarchow finansowych, sa scisle rozdzielane a tym samym przestaja spelniac role regulatora. (Zeby nie byc goloslownym: mam do zainwestowania jakies 180 tys PLN, kompletnie sie nie znam na gieldzie, ale chetnie ulokowalbym moja kwote w czyms, co przyniosloby w perspektywie kilku nastepnych lat jakis mily procent a w dalszej perspektywie pozowlilo zyc bezstresowo. Moze pomozesz zrobic z tym cos konkretnego?)

Nie obawiaj sie, nie przekleilem tego z zadnej ze stron, bo w przeciwienstwie do Ciebie chcialem poznac historie rozwoju cywilizacji, stad zasoby wiedzy.

A dawanie i pomoc to ja mam, dzialam na rynkach zachodnich, gdzie jeszcze jest jako taka wolnosc przeplywu gotowki, czego nie mozna powiedziec o PL.
« Ostatnia zmiana: 2017-08-02, 08:45:21 wysłana przez Gandalf Wesoły »

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-08-02, 08:37:20 »
Ktos ci musiał zwrócić uwagę , bo sam nie masz hamulców i zaczynasz coraz częsciej obrażać innych i obraziłeś już pare osob, jeśli nie wszystkich forumowiczow.

Moje spojrzenie jest bardziej całościowe

Wykute tudzież przeklejone (co obstawiam) definicje nie robią na mnie wrażenia. Z mojego punktu widzenia takie definiowanie jest bezsensowne, a 150 lat temu to moze kapitalizm stal się bardziej powszechny i zaczal obejmowac i wpływac na większą część spoleczeństwa, ale na pewno nie powstal.

>>>Zycie spoleczne polega przede wszystkim na dawaniu sobie i wzajemnej pomocy. Dzieki temu ludzkosc od conajmniej kilku tysiecy lat ciagle trwa i ma sie dobrze.

Miałbyś czyjeś dawanie i pomoc gdyby nie to, że pieniądze tą wymianę regulują i stymulują postęp i nadają każdemu miejsce.


Gandalf Wesoły

  • Wiadomości: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2017-08-02, 08:14:11 »
Odpowiadajac zas na Twoje pozostale zarzuty...

Cytuj
Klasy spoleczne były zawsze , a kapitalizmu nie wymyślono  150 lat temu , cymbale, byl juz w starożytnosci o czym jako archeolog powinieneś wiedzieć.

Kapitalizm to system spoleczny, ktory narodzil sie w XIX wieku wraz z rozwojem pierwszych fabryk oraz manfukatur. Wczesniej, to jest ok. XVI wieku istnialy gildie handlowe, glownie Hanza, ktore poslugiwaly sie systemem ekonomicznym podobnym do kapitalizmu, tak samo, jak cechy rzemieslnicze i domy bankierskie, powstale glownie na podstawie tzw. prawa niemieckiego. To po pierwsze. (Mozemy wglebic sie w temat i siegnac np. do kultur Dalekiego Wschodu, gdzie ow system rozwijal sie rowniez, choc troche inaczej. Rozumiem, ze masz wystarczajaca wiedze, aby podjac to zagadnienie? :) )

Klasy spoleczne istnialy, jednak kiedys opieraly sie na naturalnym podziale rol spolecznych (rzadzacy, handlarze, rzemieslnicy, rolnicy, itp.) nie zas na stanie posiadania, co stalo sie domena systemu kapitalistycznego wlasnie, a swoje korzenie ma w prawie feudalnym i stanie posiadania, glownie przez klasy rzadzace.

W starozytnosci nablizej kapitalizmu byla republika, a pozniej cesarstwo rzymskie, i czasami nazywane jest to protokapitalizmem. Przyczynilo sie to w duzej mierze do nadmiernego rozwarstwienia spoleczenstwa i w rezultacie mocno oslabilo panstwo, co stalo sie jedna z besposrednich przyczyn jego upadku (to samo spotkalo Cesarstwo Bizantyjskie kilka wiekow pozniej).

Generalnie, system feudalny nigdy sie nie sprawdzil na dluzsza mete bo fetowal wylacznie na korzysc posiadajacych, a nie pracujacych na owych posiadaczy. Dzis jest podobnie.

Cytuj
Z poziomu znawcy prawa karmy (a tak na prawde straszenia nią kolejny raz) tym bardziej się nie wypowiadaj, bo tego nie rozumiesz. To ty sobie zamieniles religie na prawo karmy i dorabiasz je do swoich durnych obciążeń.

Przeciez sam napisales, ze nie bedziesz na nikogo lozyc. Czy to nie to samo, co stwierdzic, ze zaciagasz dlug publiczny wobec spoleczenstwa, samemu posiadajac a nie dajac?

Cytuj
Że masz wysokie mniemanie o sobie , ktorym emanujesz, jeszcze nie znaczy że byleś władcą, a jeśli byłeś bardzo bogaty w pop. wcieleniach, to chyba nakradłeś, bo masz wstrętny stosunek do spraw materialnych. Jeśli sobie nie przypomnialeś konkretow nie bujaj w oblokach nt swojej wielkosci.

Nic na to nie poradze, ze mam spora wiedze. A materie to bardzo lubie ale w przeciwienstwie do Ciebie nie jestem do niej przyspawany i potrafie miec do niej zdrowy dystans, matolku ;).

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-08-01, 23:34:47 »
Przestan się wymądrzać, wynosić ponad innych, obrażać innych i idź już spać.

Klasy spoleczne były zawsze , a kapitalizmu nie wymyślono  150 lat temu , cymbale, byl juz w starożytnosci o czym jako archeolog powinieneś wiedzieć.

Z poziomu znawcy prawa karmy (a tak na prawde straszenia nią kolejny raz) tym bardziej się nie wypowiadaj, bo tego nie rozumiesz. To ty sobie zamieniles religie na prawo karmy i dorabiasz je do swoich obciążeń.

Że masz wysokie mniemanie o sobie , ktorym emanujesz, jeszcze nie znaczy że byleś władcą, a jeśli byłeś bardzo bogaty w pop. wcieleniach, to chyba nakradłeś, bo masz wstrętny stosunek do spraw materialnych. Jeśli sobie nie przypomnialeś konkretow nie bujaj w oblokach nt swojej wielkosci.
« Ostatnia zmiana: 2017-08-02, 09:55:20 wysłana przez almighty »

Gandalf Wesoły

  • Wiadomości: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2017-08-01, 23:00:56 »
Zycie spoleczne polega przede wszystkim na dawaniu sobie i wzajemnej pomocy. Dzieki temu ludzkosc od conajmniej kilku tysiecy lat ciagle trwa i ma sie dobrze. kapitalizm ma nieco ponad 150 lat i wylonl w tym czasie waska grupe ludzi, ktora bawiac sie kosztem innym doprowadza ten swiat do upadku kosztem cierpienia setek milionow niewinnych istnien i degreadacja naturalnego srodowiska. Nazywaja to postepem cywilizacyjnym, zeby nie bylo.

Wlasnie przez takie egocentryczne podejscie sa na swiecie roznice klasowe i spoleczne bo ludzie ktorzy nie robia nic majac duzo powoduja ze inni musza pracowac dwa razy tyle. Nazywa sie to kapitalizmem a w obecnej wersji korporacjonizmem.

Ale spokojnie, kiedys przyjdzie im splacic dlug kramiczny wobec innych i wtedy odrodza sie jako Ci, ktorzy beda musieli pracowac ciezej niz inni. Wszystko musi sie wyrownac aby suma doswiadczen byla taka sama. Nikt nie zostanie pominiety.

Tak to dziala.

Bog nie ma tu nic do gadania.
« Ostatnia zmiana: 2017-08-02, 09:46:22 wysłana przez almighty »