Autor Wątek: Hatha Joga  (Przeczytany 26717 razy)

KorneliaX

  • Wiadomości: 848
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-01-12, 21:08:13 »
Niedawno odkryłam taki kanał z jogą na youtubie, sympatyczna pani prowadząca, nie za długie filmiki:

https://www.youtube.com/channel/UCITlHzj4MUzRNM17pdWUWeQ


ontoja

  • Wiadomości: 1 228
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-11-15, 22:32:09 »
Moze niektore pozycje z siedzacych dla europejczykow zbyt ambitnie podchodzacych do tematu.W Indiach ludzie  na codzien siedza w kucki godzinami .

Mariomar

  • Gość
[#]   « 2016-11-15, 21:48:41 »
O hatha też piszę - jak pewne pozycje statyczne są szkodliwe dla stawów i mięśni.

ontoja

  • Wiadomości: 1 228
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-11-15, 14:51:40 »
 Poczytałem.On pisze o ashtanga jodze, nie o hatha jodze.Ja osoboscie nigdy bym nie wpadl na pomysl aby cwiczenia takie jak swieca czy mostek wykonywac dynamicznie wtedy sobie mozna zrobic krzuwde bez dwoch zdan.To chyba jakis zachodni wynalazek.Te najwaznieksze asany jogi sa w rownej mierze skierowane na prace miesni co na rozciagniecie wiec nie ma ryzyka nadmiernego rozwoju gibkosci.No ale jak joga staje sie sportem to staje sie kontuzjogenna jak sport.

Mariomar

  • Gość
[#]   « 2016-11-15, 10:00:44 »
Ontoja, poczytaj na necie,  co teraz pisze Radek Rychlik, do niedawna prekursor asztangi jogi w Polsce. Ja się z nim zgadzam.

ontoja

  • Wiadomości: 1 228
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-11-15, 00:15:20 »
Widzę, ze hatha joga może bardzo zaszkodzić, zwłaszcza na kręgosłup. Nie powinni jej ćwiczyć osoby z krzywym kręgosłupem, których w Polsce przybywa. Można sobie zrobić krzywdę, nawet ćwicząc pod okiem tzw instruktora.

Ciekawie też ostatnio pisze Radek Rychlik, do niedawna mistrz Asztanga jogi, jak zobaczył, jaką krzywdę ciału powoduje Asztanga i Hatha.  Polecam jego lekturę, mało znana joginom.

Widzę również na moim przypadku, ze hatha, w przeciwieństwie do KY, w której jest ruch, powoduje, że energia w ciele się sztucznie zatrzymuje, a ciało jakby sztywnieje i umiera.

Naturalną cechą Wszechświata jest ruch i to jest w KY. Natomiast odnoszę wrażenie, że ktoś kiedyś zatrzymał ruch w KY i stworzył martwą Hatha. Ciekawe.

Dziwne rzeczy piszesz.
Pewnie może zaszkodzić jak się człowiek forsuje i współzawodniczy z innymi i przede wszystkim sobą.
W podstawówce chodziłem na zajęcia korekcyjne z powodu krzywego kręgosłupa i ćwiczenia typu skłony ,mostki i nne przypominające pozycje jogi były ich nieodłącznym elementem.
Mam przyjaciela chiropraktyka i ostatnio mi wyjaśnił ,że jak ktoś chce mieć zdrowy kręgosłup to powinien ćwiczyć jogę, bo sa pewne miejsca ,do których z zewnątrz się nie dojdzie .Świeca odblokowuje coś w czaszce u nasady a stanie na głowie odklinowuje płaty czaszki co często eliminuje ból głowy (cos o płynie kręgowym mówił ,o połaczeniu z dołem kręgoslupa ,fizjologicznie wytłumaczył to co piszą o przepływach energii wzdłuż kręgosłupa).Nie zrozumiałem nawet połowy:)

No i jogini biegają .To ich drugie równie ważne ćwiczenie dla ciała.
« Ostatnia zmiana: 2016-11-15, 00:19:35 wysłana przez ontoja »

Sylvia

  • Wiadomości: 2 128
  • Płeć: Kobieta
    • www.sylwiawolf.com
  • Sylwia A. Tender Wolf - terapeuta, trener EFT, Instruktor Theta Healing, Regreser, Matryca Energetyczna, Bars, więcej www.sylwiawolf.com Artykuły: http://www.ezosfera.pl/sylwiawolf/artykuly
  • Status: Ekspert
[#]   « 2016-11-14, 22:06:57 »
Mariomar
Dla osób z problemami z kręgosłupem są specjalne zajęcia hatha jogi dla kręgosłupa. Z dobrym nauczycielem, w połączeniu z odpowiednią fizjoterapią, w tym masażami i ziołami może zdziałać dużo dobrego. A jak dojdzie do tego praca nad wzorcami (intencje, przekonania, emocje), to można problem rozwiązać całkowicie.
Moim zdaniem nie ma przeciwieństw, zależy jak się ćwiczy hatha jogę i czy coś robi się więcej w zależności od konstytucji w ciele. Czy jest zbyt elastyczna, czy zbyt napięta, czy ciało nie ma obciążeń z przeszłości.

Klasyczna hatha joga na pewno nie jest dla osób z wiekszymi problemami z kręgosłupem.

Mariomar

  • Gość
[#]   « 2016-11-12, 13:27:35 »
Ostatnio w 2 popularnych polskich serialach pojawiły się epizody z zajęciami jogi,  relaksu i medytacji.

Na razie trochę w przesmiewczym obrazie, ale to już zawsze coś, bo informacja o takich praktykach poszła w świat do milionów polskich telewidzów. A więc niezły progres. :)

Mariomar

  • Gość
[#]   « 2016-11-11, 19:31:47 »
Widzę, ze hatha joga może bardzo zaszkodzić, zwłaszcza na kręgosłup. Nie powinni jej ćwiczyć osoby z krzywym kręgosłupem, których w Polsce przybywa. Można sobie zrobić krzywdę, nawet ćwicząc pod okiem tzw instruktora.

Ciekawie też ostatnio pisze Radek Rychlik, do niedawna mistrz Asztanga jogi, jak zobaczył, jaką krzywdę ciału powoduje Asztanga i Hatha.  Polecam jego lekturę, mało znana joginom.

Widzę również na moim przypadku, ze hatha, w przeciwieństwie do KY, w której jest ruch, powoduje, że energia w ciele się sztucznie zatrzymuje, a ciało jakby sztywnieje i umiera.

Naturalną cechą Wszechświata jest ruch i to jest w KY. Natomiast odnoszę wrażenie, że ktoś kiedyś zatrzymał ruch w KY i stworzył martwą Hatha. Ciekawe.


Laka

  • Wiadomości: 2 310
  • Płeć: Kobieta
    • BlueFaerie
  • Andżelika Sobczak, sesje regresingu, wypalanie węzłów karmicznych, masaże Lomi Lomi
  • Status: Uzdrowiciel
[#]   « 2015-05-07, 23:10:30 »
Dzięki dziewczyny:)))
Jestem naprawde w lekkim szoku jak szybko kreuje się to co sobie pomyślę, że bym chciała dostać, doświadczyć. Pomyślę, poczuję i zapomne...a za chwile to przychodzi i przypominam sobie, że przecież niedawno o tym myślałam;)

Niestety negatywne rzeczy także kreują się równie szybko, więc trzeba uważać na czym się skupia.

Tess

  • Wiadomości: 2 607
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-05-06, 23:56:58 »
Laka,

Cytuj
    już wiem czemu moja pś tak broni sie przed medytacją.

 Bo jest cholernie skutecznia:D

Chwila moment i się kreuje:)))
 
Pieknie :)

Sylvia

  • Wiadomości: 2 128
  • Płeć: Kobieta
    • www.sylwiawolf.com
  • Sylwia A. Tender Wolf - terapeuta, trener EFT, Instruktor Theta Healing, Regreser, Matryca Energetyczna, Bars, więcej www.sylwiawolf.com Artykuły: http://www.ezosfera.pl/sylwiawolf/artykuly
  • Status: Ekspert
[#]   « 2015-05-06, 23:06:30 »
może już przerobiłam sporo i zaczyna być ok:)

To jest bardzo dobry moment, gdy doświadcza się nowego i widzi się, że przekroczyło się stary, zaklęty krąg wzorców, myśli, energii, przyzwyczajeń, przekonań, samopoczucia i kreacji.
Gratuluję ZMIANY:)

Laka

  • Wiadomości: 2 310
  • Płeć: Kobieta
    • BlueFaerie
  • Andżelika Sobczak, sesje regresingu, wypalanie węzłów karmicznych, masaże Lomi Lomi
  • Status: Uzdrowiciel
[#]   « 2015-05-04, 21:19:58 »
Sylvia

A to ciekawe, wygląda na to, że to nie reguła:) Choć do mnie akurat to pasuje. Mi szybko się mięśnie zawsze budowały, ale nie trenowane szybko  zanikały. \
Z elastycznością jest lepiej:)


"Widocznie podświadomość ma czyste pole do kreacji. "
może już przerobiłam sporo i zaczyna być ok:)

Sylvia

  • Wiadomości: 2 128
  • Płeć: Kobieta
    • www.sylwiawolf.com
  • Sylwia A. Tender Wolf - terapeuta, trener EFT, Instruktor Theta Healing, Regreser, Matryca Energetyczna, Bars, więcej www.sylwiawolf.com Artykuły: http://www.ezosfera.pl/sylwiawolf/artykuly
  • Status: Ekspert
[#]   « 2015-05-04, 16:27:31 »
Fajnie, że czujesz skuteczność medytacji:)
Widocznie podświadomość ma czyste pole do kreacji.

Słyszałam od osoby intensywnie jogującej, że  inaczej jest z ciałem u mężczyzn i kobiet. Kobiety łatwiej się rozciągają i dłużej im elastyczność zostaje, a i łatwiej im wrócić do tego. A u mężczyzn jest dużo trudniej tutaj. I odwrotnie jeśli chodzi o mięśnie. Kobietom trudniej je zbudować, szybciej też zanikają. No myślę, że to prawda.

Też długo praktykuję i regularnie jogę, i mam odwrotnie, niż to jest przypisane kobietom. Bardziej tak jak mężczyźni wg tej osoby.
Mięśnie łatwo mi się buduje, natomiast trzeba pilnować elastyczności w niektórych obszarach ciała.
A ciało pod każdym względem mam kobiece:)





Laka

  • Wiadomości: 2 310
  • Płeć: Kobieta
    • BlueFaerie
  • Andżelika Sobczak, sesje regresingu, wypalanie węzłów karmicznych, masaże Lomi Lomi
  • Status: Uzdrowiciel
[#]   « 2015-04-30, 22:29:34 »
HIhi już wiem czemu moja pś tak broni sie przed medytacją. Bo jest cholernie skutecznia:D
Chwila moment i się kreuje:)))