Autor Wątek: Molestowanie seksualne  (Przeczytany 9540 razy)

Lilliole

  • Wiadomości: 1 657
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-21, 16:44:48 »
"GNIEW OFIARY

Aby obarczyć odpowiedzialnością tego, kogo należy, musisz zdobyć się na wybuch gniewu i nauczyć sie, w bezpiecznych warunkach terapii, uwalniać go.

Dla wielu z was, łatwiej jest to powiedzieć, aniżeli zrobić. Przez lata trzymałeś emocje w zamknięciu. Nauczyłeś się tłumić wybuchy gniewu tak skutecznie, że stałeś się perfekcjonistą w uleganiu i poświęcaniu się.
To tak, jakbyś mówił: ”Nie jestem zepsuty. Moge dowieść tego przez to, że bedę doskonały. Poświęcam wszystko dla innych, nie złoszczę sie, robię to, co mi każą”.
Uwolnienie twojego gniewu jest jak wybuch wulkanu. Erupcja może być miażdżśca.

Jeżeli twoja wściekłość znalazła ujście całkowicie poza świadomością, możesz być szczególnie podatny na takie objawy jak bóle głowy czy depresja.

W przypadku innych osób problem nie polega na tym, jak zareagować na swój wybuch gniewu, ale jak go kontrolować.
Możesz kipieć’ z wściekłości na każdego, z wyjątkiem tych, na których jesteś naprawdę wyciekły na twoich rodziców. Cos może ciągle skłaniać cie do przerzucania wybuchu gniewu przeznaczonego dla rodziców na przypadkowych ludzi. Możesz działać w sposób tak brutalny, że może to wśród osób z twego otoczenia budzić przerażenie. "

Susan Forward, Craig Buck "Toksyczni rodzice"

Lilliole

  • Wiadomości: 1 657
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-21, 16:38:04 »
" Etapy leczenia

Osoby będące ofiarami kazirodztwa prowadzić; przez trzy zasadnicze etapy:
- oburzenie,
- żal
- uwolnienie.

Oburzenie to potężny gniew pochodzący z samego rdzenia człowieka wynika z uświadomienia sobie przemocy i zdrady. jest pierwszym, najtrudniejszym etapem pracy.
Większość dorosłych, ktérzy byli napastowani jako dzieci, ma znakomicie przećwiczone odczuwanie smutku, samotności tego, że są źli. Zal jest uczuciem im znanym, ale wybuch gniewu nie.
W rezultacie często próbują oni przeskoczyć przez etap związany z wybuchem gniewu i przejsć do etapu żalu. Jest to błąd. Zal musi zostac poprzedzony wybuchem gniewu. Oczywiécie nie da się zupełnie oddzielić od siebie tak głębokich uczuć, żal istnieje w wybuchu gniewu, a wybuch gniewu obecny jest również i w żalu. Ale w tej pracy stanowią one oddzielne etapy. "


Lilliole

  • Wiadomości: 1 657
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-21, 15:40:53 »
Myślę, że dla uporządkowanie tematu warto napisać czym jest molestowanie seksualne i jak sie go leczy (w terapii).

Poniżej fragment książki autorów  Susan Forward, Craig Buck "Toksyczni rodzice" Wprawdzie nazywa ona to kazirodztwem, ale myślę że tu możemy postawić mniej więcej znak równości, gdyż molestowanie seksualne najczęściej zdarza się w rodzinach.

Osoby "wrażliwe" przestrzegam, że w tym fragmencie użyte jest słowo : odbyt i zewnętrzne narządy płciowe".



"Kazirodztwo jest terminem trudnym do określenia, ponieważ definicje sądowa i psychologiczna sq zupełnie różne. Definicja sądowa jest niezwykle wąska; określa zwykle kazirodztwo jako stosunek seksualny miedzy krewnymi. W konsekwencji miliony ludzi nie traktuje siebie jako ofiar kazirodztwa, ponieważ nie doszło do stosunku.
Z psychologicznego punktu Widzenia kazirodztwo obejmuje dużo szerszy zakres zachowań i kontaktów. Dotyczy fizycznego kontaktu z ustami dziecka, piersiami, zewnętrznymi narządami płciowymi, odbytem czy innymi częściami ciała, mającego na celu seksualne pobudzenie napastnika. Ten napastnik nie musi być krewnym. On lub ona mogą być kimś, kogo dziecko postrzega jako członka rodziny, na przykład macochą, ojczymem, powinowatym.

Istnieją jeszcze inne kazirodcze zachowania, niezwykle krzywdzące, ale niełączące sic z fizycznym kontaktem z ciałem dziecka. Na przykład jeżeli napastnik obnaża się lub masturbuje na oczach dziecka, czy nawet namawia dziecko do pozowania do seksualnie dwuznacznych zdjęć, to również dopuszcza sic pewnego rodzaju kazirodztwa.

Istnieje również wiele znacznie bardziej subtelnych zachowań, które ja nazywam kazirodztwem psychologicznym. Ofiary psychologicznego kazirodztwa mogły nawet nie zostać tknięte palcem lub też nie być napastowane seksualnie, jednakie doświadczyły zamachu na swoje poczucie intymności czy bezpieczeństwa.
Mam na myśli takie napastliwe działania jak podglądanie dziecka, które się ubiera lub kąpie, czy też robienie nęcących lub seksualnie jednoznacznych uwag wobec dziecka. Mimo iż żadne z tych zachowali nie pasuje do dosłowne definicji kazirodztwa, ofiary często czuję sic zgwałcone i cierpią z powodu tych samych psychologicznych symptomów co prawdziwe ofiary kazirodztwa. "   

Jajko

  • Wiadomości: 63
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2017-10-20, 14:07:37 »
>genialnie napisane ;)

>nie jest to miłe, gdy ktoś niby potrzebuje pomocy, inny daje na tacy rozwiązanie i ku swojemu zdziwieniu dostaje obuchem w łeb, bo >miał się zachować inaczej,

Gaslighting... (?!)

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-10-20, 13:20:49 »
Frisky, « 2017-10-20, 12:36:01 » kogoś mi ten opis przypomina :)

wywierać presje oczekiwań wobec ludzi na forum co by tą rolę koniecznie pełnili 
rezygnacja z takich oczekiwań pozwoli przestać  oburzać się i pokazywać fochy, gdy inni tego nie chcą tu robić, albo gdy podchodzą do tego i komentują po swojemu, a nie tak jak "ma być", czyli gdy nie chcą wchodzić w rolę kogoś kto ponoć  musi podać szklankę wody umierającemu na pustyni... rozumiem, że to wygodne wyobrażenie, jest w tym dramaturgia,  ale  jakby jest to nieadekwatne do sytuacji, traumatyczne wspomnienia ( i nieważne jak się przy tym dramatyzuje)  to nie realna walka o przetrwanie na pustyni 

genialnie napisane ;)

nie jest to miłe, gdy ktoś niby potrzebuje pomocy, inny daje na tacy rozwiązanie i ku swojemu zdziwieniu dostaje obuchem w łeb, bo miał się zachować inaczej, niby empatycznie , czyli... po czyjejś myśli ;)
a jeszcze gorzej gdy ktoś tą pomoc weżmie, ale nie przyzna się do tego , że z niej skorzysta.
nie oczekuję, że ktoś np ma dziękować, ale jakiś feedback chociażby , czy wyrażenie wątpliwości, co jest naturalne przy jakiejś drodze którą się proponuje, to zawsze cos szczerego i lepszego od manipulacji , jakaś naturalna reakcja.
formuła forum jednak jest o tyle dobra, że może ktoś tu przyjść kiedyś i skorzystać z jakiejś wskazówki dlatego jest poczucie , że nie musi pójść to na marne

« Ostatnia zmiana: 2017-10-20, 13:29:01 wysłana przez dżonny »

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-20, 12:36:01 »
przy okazji tych moich skojarzeń z dramatyzowaniem taki typ osobowości mi się nasunął, i nawet widzę zajawki tego w niektórych postach, ale może to kwestia nastawienia? : )

"... ma tendencje do dramatyzowania, wyolbrzymiania codzienności. Zachowuje się teatralnie, nadmiernie gestykuluje oraz ma przesadną ekspresję słowną. Osoby histrioniczne wypowiadają się w sposób żywy, ich opowieści są dramatyczne i rzadko mają potwierdzenie w faktach lub detalach z rzeczywistości.

Otoczenie osoby histrionicznej ocenia ją jako egocentryczną, skupioną jedynie na swoich pragnieniach, która nie uwzględnia potrzeb innych osób. Chory przede wszystkim pragnie uznania, chwalenia i bycia w centrum uwagi. Osoba ta jest bardzo sugestywna i rozkazująca, jednocześnie będąc pobłażliwą dla swoich zachowań. W relacjach interpersonalnych wykazuje duży poziom lęku oraz wysoką emocjonalność. Osobowość histrioniczna cechuje się również dużym zainteresowaniem cudzymi sprawami, zwłaszcza dramatami ludzkimi. Jest ona w pewnym sensie uzależniona od emocjonalnego pobudzenia. Jej wygląd jest również znaczący: przesadnie zadbany, często nadmiernie uwodzicielski. Otoczenie takiej osoby może być wyraźnie speszone zalotnymi i nad wyraz kokieteryjnymi zachowaniami."
https://zdrowie.tvn.pl/a/jakie-sa-objawy-osobowosci-histrionicznej-leczenie-objawy-i-test


dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-10-20, 11:30:40 »
Tess, zwinne obrócenie kotka ogonkiem.. na prawde zwinne , ale to co napisałaś o zabijaniu i że inaczej nie zrozumie + lekceważąco o duchowym podejściu stoi dalej jak byk

szkoda , że moderator to obrócenie kupił (nie mam pretensji, bo nie wymagam aż takiej przenikliwości i rozumiem że komuś nie chce sie w to wnikac) ale w tym moim poście było akurat coś ważnego moim zdaniem

jest taka prawda - co nas denerwuje w innych , mamy w sobie

warto zobaczyć czy się w duchu nie cieszymy z czyjegoś zła, bo to może być prawdziwą przyczyną , a ktoś tylko wykonawcą
pisałem o tym w innym wątku nie dawno, bardzo trudno to dostrzedz i wygodnie: my nic nie robimy, a zło się i tak dzieje

czasem winni są szarą eminencją , która kieruje innymi i naprowadza na ofiary

« Ostatnia zmiana: 2017-10-20, 11:39:59 wysłana przez dżonny »

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-20, 10:17:01 »
mając głęboko zakorzenione traumy (tutaj seksualne)  i szukając wsparcia oraz pomocy to najlepiej wybrać się do terapeuty zamiast wywierać presje oczekiwań wobec ludzi na forum co by tą rolę koniecznie pełnili 

rezygnacja z takich oczekiwań pozwoli przestać  oburzać się i pokazywać fochy, gdy inni tego nie chcą tu robić, albo gdy podchodzą do tego i komentują po swojemu, a nie tak jak "ma być", czyli gdy nie chcą wchodzić w rolę kogoś kto ponoć  musi podać szklankę wody umierającemu na pustyni... rozumiem, że to wygodne wyobrażenie, jest w tym dramaturgia,  ale  jakby jest to nieadekwatne do sytuacji, traumatyczne wspomnienia ( i nieważne jak się przy tym dramatyzuje)  to nie realna walka o przetrwanie na pustyni  : )

 takie mam poczucie że ludzie opisują swoje osobiste sprawy i potem mają poczucie zawodu, że nie dostają tego  czego oczekiwali w zamian i co w ich rozumieniu się im w związku z tym (i ich sytuacją/podtrzymywaną traumą) należy...

przy okazji ciekawa sytuacja w której takim presjom oczekiwań straumatyzowanych ludzi, towarzyszy tu podobna presja oczekiwań innej osoby, ale odwrotna: oczekiwanie by to zlikwidować i tego zakazać

i tak jedni starają się wyjść naprzeciw oczekiwań a raczej roszczeń traumatyków-ekshibicjonistów,  a inni przekazują zdanie "antytraumatyków", którzy starają się zamknąć tym pierwszym  usta,  w obu przypadkach sprostanie tym wymaganiom może być to trudne ; )

Tess

  • Wiadomości: 2 607
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-19, 22:39:19 »
Ten mój cytat powinien to wyjaśnić.

Cytuj

I mówić, mówić, mówić o tym.
WYKRZYCZEĆ ból !

NIE MILCZEĆ !!! 

Cytuj
Czy to jest pisanie o emocjach i metafora "obijania mordy" 
- oczywiście.
 Emocje są. Ból też.

Problem w tym, że ...liczyłam na jakieś empatyczne, inspirujące wpisy.
 Jak to na forum dla ludzi wspierających sie w rozwoju duchowym.

Już nie liczę.
Wystarczy.

AlohaState

  • Administrator
  • Wiadomości: 419
    • pozytywneinspiracje.com
  • Status: Zaawansowany
[#]   « 2017-10-19, 22:03:18 »
Czy to jest pisanie o emocjach i metafora "obijania mordy" czy nawoływanie do przemocy?

Pytanie od moderacji.


« Ostatnia zmiana: 2017-10-19, 22:35:53 wysłana przez almighty »

mikepl

  • Wiadomości: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • MICHAL
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-19, 21:58:33 »
Zapomnialem ze z osobami pod wplywem silnych emocji lepiej nie dyskutowac bo mozna tylko oberwac za okazana pomoc :)

dżonny

  • Gość
[#]   « 2017-10-19, 12:53:52 »
Tess, chcesz komuś w***olić to mu w**dol , bo na razie to sobie o tym tylko marzysz, a więc nawet żeby coś zrobić musisz najpierw wyjść z tego stanu bezsilności

« Ostatnia zmiana: 2017-10-19, 22:36:38 wysłana przez almighty »

Tess

  • Wiadomości: 2 607
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-19, 11:27:06 »
Jeżeli będzie się zajmowało SOBĄ , tylko i wyłącznie, to NIE JEST TERAPEUTYCZNE!


I że takie dziecko ma absolutnie zrujnowane życie, to w sumie pikuś.
Powinno sobie spokojnie dorastać i .... POTEM przebaczyć.
 Sobie i "im".

A my tu sobie w tym czasie spokojnie podeliberujemy.
O duchowym aspekcie sprawy.
Bo  DLACZEGO ich to spotkało, hm...
Karmę taką mieli...

Ok. To teraz pedofile  mają ZWROT KARMICZNY !
Pojmą lekcję. Tylko tak.

A potem ?  Potem , PO wyrażeniu bólu, można się wziąć za wybaczanie.

Bez tego to jest przypudrowywanie.
« Ostatnia zmiana: 2017-10-20, 11:32:20 wysłana przez almighty »

mikepl

  • Wiadomości: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • MICHAL
  • Status: Obserwator
[#]   « 2017-10-19, 09:57:28 »
Karma - karma ale sprawiedliwosc musi byc po naszej stronie!
Olaboga...

a moze lepiej przebaczyc sobie ze przyciagalo sie takie osoby i wiecej ich nie przyciagac.
Zrozumiec czemu to mialo sluzyc.
Zemsta nie ma wiele wspolnego z duchowym rozumieniem karmy.
Widze ze silne emocje w temacie przyslaniaja nawet duchowiakom trzezwe widzenie.
Pare glebszych oddechow i medytacja powinna podsunac lepsze rozwiazanie.

Jestem za !!!

 I Facilite , dziękuję Ci za to, że założyłaś ten wątek. I za twoje szczere wypowiedzi.

Matki rzeczywiście molestują swoje dzieci. Tak jest!
Nawet potrafią je "użyczać, udostępniać" pedofilom, w tym doskonale zorganizowanym i na "wysokim stołku" ( na razie).
Są to bestie bez wyższych uczuć i prawdopodobnie bez Wyższego Ja.
Często również kiedyś wykorzystywane jako dzieci - ale najczęściej dlatego, ze SAME tak chciały - chodzi o wampirzenie energii od kolejnych ofiar.

Oczywiście znam taką. Dotąd była "nie do ruszenia" - kryta przez sponsorów = zleceniodawców ...

I mówić, mówić, mówić o tym.
WYKRZYCZEĆ ból !

NIE MILCZEĆ !!!

Karma - karmą.
Ale z tym co sie dzieje i stało TRZEBA COŚ ZROBIĆ !
Karma nie jest po to żeby ją ODGRYWAĆ.
Bezwolnie, bezmyślnie.


Tymczasem to ode mnie zależy CO ja z tym fantem zrobię.
ŚWIADOMIE.
« Ostatnia zmiana: 2017-10-20, 13:39:16 wysłana przez almighty »

healingintelect

  • Wiadomości: 713
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Zaawansowany
[#]   « 2017-10-18, 23:00:59 »
Można też naklątwić (nie polecam :D)