Autor Wątek: Ćwiczenie badania ERD i inne  (Przeczytany 295028 razy)

Michał486

  • Wiadomości: 802
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2016-10-12, 10:12:33 »
Wachnie mi ktoś tą Panią:
http://www.goldenline.pl/malgorzata-gardasiewicz/
Ładnie proszę

Lynd Seagull

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2 120
  • Płeć: Mężczyzna
  • mój Nick moim Dziełem
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2016-09-28, 16:59:20 »
Jaskier,
https://www.copernicuscollege.pl/secured/Course.action?id=123
https://www.copernicuscollege.pl/secured/Course.action?id=124

Generalnie polecam oglądać oba naprzemiennie, choć bardziej bazować się na 1, który jest bardziej uporządkowany i daje punkty odniesienia do drugiego.
Poziom uniwesytecki, więc łatwie nie są, ale trudne też nie :) Nie wyobrażam sobie zrobić tych kursów w autobusie, raczej trzeba przysiąć się z notatkami.
Żadna wcześniejsza wiedza nie jest wymagana, za to otwarty umysł tak -- nie można skreślać idei lub stwierdzać że któreś są prawdziwe a któreś nie. To nie jest kurs suchej wiedzy, tylko wytwarzania pewnej siatki pojęciowej i głębszego rozumienia ludzkiej duchowości.

A jak stwierdzisz że to stek bzdur to może rzeczywiście pozostaje tylko sceptycyzm. Bo póki co widzę u Ciebie bardzo naiwne podejście do tematu. (Sory że zabrzmiałem jak Leszek:P) Takie podejście nie ma szans przetrwać prób sceptycyzmu (i dobrze, bo o to chodzi),  dlatego trzeba wejść na wyższy (bardziej abstrakcyjny i syntetyczny, a mniej dosłowny) poziom rozumienia.
Albo zostać Dawkinsem :D

Karina

  • Wiadomości: 3 331
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 12:35:20 »
Ufam sobie, mnie on nie pasi, ale rozumiem, ze Tobie pasuje. Na szczęście jest wolna wola.:)

A do mierzonego ERD też trzeba miec trochę dystansu i nie brać wszystkiego jak leci bezkrytycznie.
« Ostatnia zmiana: 2016-09-28, 12:39:35 wysłana przez Karina »

Danny7

  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 12:25:34 »
Karina, Michal846,

Wasze opinie na temat tego pana są oparte tylko i wylacznie waszymi pierwszymi wrazeniami :) ktore sa bledne :) najpierw trzeba by zrozumiec co on mowi, a nie lapac sie watkow wyrwanych z KONTEKSTU, rozumiem ze nie jest to proste i na poczatku myslalem tak jak wy.

OSHO 35 ERD tak dla przypomnienia :P

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 12:13:59 »
DA
Cytuj
Wiara jest ślepa i słaba. Wiara daje wiarę w zwątpienie.
Jeśli masz cel to robisz.Robisz albo "giniesz". Robisz aż osiągniesz cel. Nie ma jeńców.

Wiara natomiast daje możliwość w zwątpienie.

Gdy umiera Ci dziecko na operacyjnym stole to możesz mieć wiarę w cuda, ale lekarz profesjonalista jej nie ma. On wie na ile procent ma szansę.
To samo tyczy się Oświecenia.
Możesz sobie medytować eony wcieleń z wiarą że się Oświecisz.
A możesz jedynie medytować wiedząc że się Oświecisz.


jaka wiara takie nauki : )
możesz twierdzić że wiesz i nie potrzebujesz wiary... ale jest różnica między oświeconym Buddą który faktycznie wiedział, a Buddą który siedział pod drzewem z wielką determinacją czerpaną... z wiary

każdy kto dąży do oświecenia (albo czegokolwiek innego) jest wierzącym, a z tym, w takim czy innym stopniu, wiąże się wiedza, która  nie zastępuje wiary, ani jej nie przeczy, tylko ją wzmacnia ... wiedza o tym że za pomocą medytacji można się oświecić jest jedną z podstaw wiary która sprawia że się medytuje, więc one są nierozłączne? czyli:

brak wiary wynika z ignorancji, czyli niewiedzy, taka czy inna wiedza bez żywej wiary, będącej motorem postępu, to często wiedza statyczna i cząstkowa:
działania lekarzy związane są z wiarą ściśle związaną z poziomem wiedzy jaką dysponują, wiara lekarzy jest uzależniona od poziomu wiedzy, gdy zgodnie z poziomem wiedzy nie widzą szans odstępują od działania,  ale wiara pacjentów czasem/często wykracza ponad tą wiedzę... czemu? a bo odwołuje się i  łączy z wiedzą niedostępną lekarzom, ci ludzie mają do niej dostęp za pomocą wiary właśnie, kiedy ktoś z większą wiarą poszerzy zakres wiedzy i to udowodni, wtedy uwierzą w to również lekarze

wiara jest matką i ojcem wszelkich postępów, również tych duchowych, nie mając wiary nie będziesz medytował, oczywiście gdy znasz cel i go doświadczasz (jesteś oświecony) wtedy nie musisz tego robić, ale ktoś kto głosi że jest wiedzącym a zaprzecza wartości wiary w swej praktyce, albo osiągnięciach duchowych, zwykle jest zamknięty w jakiejś ideologicznej klatce... w której realność wierzy, więc ważne jest też to w co wierzymy, bo tam pójdziemy, no chyba że deklaracje przeczą działaniom, pod którymi zwykle znajduje się wiara, tak czy inaczej nazwana, mamy więc takich którzy wierzą, że się oświecą gdy będą medytowali, a nazywają to wiedzą, a przecież dowiedzą się o tym dopiero gdy się oświecą! przykłady innych którzy się oświecili oraz cząstkowe doświadczenia, raptem wzmacniają ich wiarę

 zwykle gdy tworzy się takie zasłony dymne i przeczy wartości wiary, robi się to dla podkreślenia ważności własnej drogi ( że niby opartej na wiedzy bez krzty negatywnie skojarzonej wiary) i niestety przy fanatyzmie: kosztem innych dróg, różne rzeczy się za tym kryją, ale zawsze jest to sztuczne dzielenie z poziomu umysłu i przypisywanie wierze negatywnych znaczeń ( np. w oparciu o negatywne doświadczenia, traumy, wyobrażenia pielęgnowane jako prawda o wierze), co często uniemożliwia komunikację , bo trudno sobie wyobrazić że wszyscy nagle przyjmą wąskie definicje oparte na wypaczeniach i negatywnych skojarzeniach jakiegoś nieczystego umysłu, jako obowiązujące, no chyba że uważamy się autorytet i z tej pozycji narzucamy swoje wizje jako jedynie słuszne)

więc nie wiem jak wy ale ja preferuję wiarę i to w takim znaczeniu jaką nadają jej mistrzowie duchowi pokroju Buddy : )

Karina

  • Wiadomości: 3 331
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 12:05:43 »
Dark:)

No widzisz, a mi się wydawało, że łaska przychodzi, gdy jest wiara.;)

Jest przecież takie powiedzenie: "Gdy masz dostateczną wiarę to i psi ząb udzieli ci błogosławieństwa".
« Ostatnia zmiana: 2016-09-28, 12:08:11 wysłana przez Karina »

DarkAngelbubu

  • Wiadomości: 1 605
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Izdebski
  • Status: Ekspert
[#]   « 2016-09-28, 11:58:53 »
Cholera:) Karina :)

Ale ja cały czas piszę o Łasce. Miałem użyć tego słowa już kilka razy ale coś ) mnie powstrzymało.

Łaska jest właśnie wtedy gdy przychodzi Idea.

Michał486

  • Wiadomości: 802
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2016-09-28, 11:47:19 »
Karina.
Podzielam twoje zdanie na temat Osho.
Jak na osobę podobno tak rozwiniętą ma nadmierne zainteresowanie do luksusowych samochodów pewnej marki.
Przez co traci w moich oczach. rozumiem dom, auto itp ale to co przejawia Osho świadczy raczej o nieuzdrowionej zachłanności.

Karina

  • Wiadomości: 3 331
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 11:44:22 »
Dla mnie niestety Osho, jak oglądam jego filmiki nie jest wiarygodny, jest ewidentnie nieprzytomny i chociaż tłumaczy to stanem medytacyjnym to jest jeszcze gorzej, bo medytacja nie ma nic wspólnego z brakiem przytomności i trzeźwości.


Dark

Ale niedoceniasz czegoś co nazywa się łaską i ma istotne znaczenie przy oświeceniu, chociaż jest totalnie nieracjonalna.;)

DarkAngelbubu

  • Wiadomości: 1 605
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Izdebski
  • Status: Ekspert
[#]   « 2016-09-28, 11:40:25 »
Wiara jest ślepa i słaba. Wiara daje wiarę w zwątpienie.
Jeśli masz cel to robisz.Robisz albo "giniesz". Robisz aż osiągniesz cel. Nie ma jeńców.

Wiara natomiast daje możliwość w zwątpienie.

Gdy umiera Ci dziecko na operacyjnym stole to możesz mieć wiarę w cuda, ale lekarz profesjonalista jej nie ma. On wie na ile procent ma szansę.
To samo tyczy się Oświecenia.
Możesz sobie medytować eony wcieleń z wiarą że się Oświecisz.
A możesz jedynie medytować wiedząc że się Oświecisz.



Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 11:33:50 »
stosunek Buddy do wiary i jej roli w rozwoju duchowym, zresztą całkiem powszechny wśród mistrzów:

Buddha ascribes a foundational position to faith. He states: "we say that unsurpassed Awakening [bodhi] has faith as its cause. The causes of Awakening are innumerable, but if stated as faith, this covers everything."
http://www.nirvanasutra.net/faithinbuddhism.htm

tutaj ładnie o tym Osho, który lubił bawić się znaczeniami raczej po to co by móc łatwiej dostrzegać ukrytą za słowami istotę:
http://www.osho.com/iosho/library/read-book/online-library-fearful-existence-faith-174a044e-bba?p=596e95283a9355465d62cc35c9f079f1

Karina

  • Wiadomości: 3 331
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 11:27:48 »
Dostałam taką wiadomość prywatną od użytkownika miś:

Cytat: Karina w 2016-09-27, 22:09:11
Osho na tych filmikach wygląda jakby był ostro napruty.

"Jak można być tak głupim ?"

Czuję się jakbym dostała wiadomość od pięciolatka, tak wygląda prawdziwa duchowość niby mądrze piszących niektórych duchowiaków.

Karina

  • Wiadomości: 3 331
  • Płeć: Kobieta
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 11:21:25 »
Dark, no niestety nie zgodzę się z Tobą, wiara w coś większego od nas jest bardzo istotna, bo istotne jest poddanie się czemuś większemu od nas. Poddanie się czemuś większemu od nas wyzwala nas od nas samych, od naszych lęków, chorych przekonań, od naszego ego itp.

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 11:16:07 »
Budda siedział 7 lat w lesie i dało mu to jedynie to, że zrozumiał, że nic mu to nie da.
jaka Twoja wiara takie i przekonania
 
« Ostatnia zmiana: 2016-09-28, 11:19:49 wysłana przez Frisky »

Danny7

  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2016-09-28, 11:04:21 »
Wiara to gówno.
Wybaczcie za słowo, ale nie znajduję innego określenia na to co czuję.

Budda nie miał wiary. Budda postawił wszystko na szali nie wiedząc jak to się zakończy.
Jak to mówi Neo :"Bo tak chcę ".

Budda się nie bał. Był zdeterminowany. Gotowy stracić życie. Gdyby tylko polegał na tym w co wierzy to by poległ.
On wiedział.
Wiedział, że albo umrze albo umrze. Tak czy tak czekała go śmierć.
Albo ciała albo umysłu.

Wiara jedynie czyni cuda.
Cuda jednak nie są nic warte.

Mówić w taki sposób w naszym kraju to ciężki temat.... Mam podobne odczucia... W zależności od stanu emocjonalnego.  Wiara... ale jaka? Ogólnie? Każda wiara? Co stoi za tym słowem? Pierwsze skojarzenie to Wiara katolicka, ta to mi zrobiła swego czasu niezły burdelik w głowie i byłem zagubiony bardzo, zlękniony, lecze sie z tego po dziś dzień...

Jednak "wiara" w siebie... Jakiś cichy głoś w środku mnie, jakaś determinacja na "lepsze" czasy dała mi kopa do "zmian", otworzenia oczu na wiele spraw, świadomości itd... I widzę duży postęp, to jak by rozpędzić z małej śniezki ogromną kule sniegową ktora zaczyna pedzic... Gdybym zwatpil w siebie, nie otworzyl bym sie

A co z WJ? Duchem przewodnikiem... naszą duszą generalnie? To też kwestia wiary? KTO SPEŁNIA TE NASZE MODLITWY??????

Osho mówi że nic nie ma. Jesteśmy tylko tu i teraz. Owszem wspomina o podróży duszy, ale jakie to ma znacznie z punktu naszej świadomości teraz, kiedy jestesmy zagubieni w tym wcieleniu?