Autor Wątek: Dekalog  (Przeczytany 2829 razy)

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-29, 16:02:38 »
matek
Cytuj
To my, tu i teraz, kontynuujemy i tworzymy slowianska mitologie.
śwja te słowa, nic dodać nic ująć  ; )

matek

  • Gość
[#]   « 2015-09-29, 15:48:43 »
Frisky,

Twoje przemyslenia sa jak zwykle ciekawe, chociaz - rowniez jak zwykle - troche ich duzo naraz:)Swoja droga, podobnie mam z laczeniem roznych rzeczy:)

A jesli chodzi o Świętowita - nie ma co sie zdawac na tych, ktorzy z "historycznych" powodow odrzucaja jakies wersje.

Świętowit, Światowit (Światło Witalne, "wit" znaczy też "pan, władca"), Światowid (Światło Widne, a zarazem "ten, który widzi cały świat"), Światłowiłt ("Światło, ktore samo się uwiło "). Warto tez pamietac, ze Światowit ma wlasnie cztery oblicza.

Słowa: świat, światło, świadomość, gwiazda (zviezda), kwiat (cwjet, w rosyjskim oznacza kolor), święty - pochodzą od tego samego rdzenia. Jesli czujemy i rozumiemy nasz wspanialy slowianski jezyk, sami mozemy decydowac, czy jakas wersja jest uprawniona, czy nie. To my, tu i teraz, kontynuujemy i tworzymy slowianska mitologie.

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-29, 15:27:10 »
jeszcze co do Jehowy jako tego jedynego Stwórcy  świata, w wierzeniach Słowian mamy Świętowita gdzie w odrzucanej obecnie wersji jako ŚwJatoWit , akurat ta forma ma zawartą tą kolejność dźwięków i całość wskazywałaby na Istotę która przejawia się  jako świat, czyli ni mniej ni więcej biblijnego Jahwiego : )

jakiś tam  podział światów słowiańskich
http://prawia.pl/czym-jest-prawia/
w mantrach gajatri, choćby pierwszej z brzegu, jak się tak przyjrzeć to mamy przedstawioną taką drogę od uświadomienia i poznania w jawi, poprzez kontemplacje jego/swojej natury,  aż do oświecenia  w pra(wi)  np.
Aum Ekadantaya Vidmahe,
Vakratundaya Dhimahi,
Tanno Danti Prachodayat॥



Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-29, 14:11:09 »
co do liczby 87 :
 Iz 40, 28 „ Czy nie wiesz tego? Czyś nie słyszał? Jehowa to Bóg wieczny, Stwórca krańców ziemi.”
inaczej mówiąc : Czy nie wiesz tego? Czyś nie słyszał? Jawi to Bóg wieczny (8) , Stwórca krańców ziemi (7) .

i jeszcze prawda związana ze zbawieniem/ oświeceniem:
 „Ja Jehowa, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma innego Zbawcy” Iz.43,11
widać to na przykładzie mantr gayatri zawierających  3x8 sylab, gdzie pierwsza linijka związana jest z przywołaniem Boga  by nam się obJawił w formie czy cechach (87), druga to kontemplacja jego natury (88), a trzecia to prośba o wyzwolenie (89) , inaczej mówiąc droga wyzwolenia i zbawienie jest tylko i wyłącznie w Tym który się Jawi i który objawia się już jako Stwórca wszystkiego/jedyny istniejący, a którego Istotę przywołujemy na zasadzie " zjaw się o Boże abyśmy mogli nawiązać z Tobą kontakt" i dalej po nawiązaniu takiego kontaktu w gayatri jest to droga prowadząca do wnętrza aż do Jego najgłębszej Istoty, najgłębszej istoty Ja

 zbawca Izraelitów też jest zanurzony w Nim a nie poza (728) , ale jest umiejscowiony pośrodku (2) czyli jest wolny Duchem - unosi się ponad  stworzeniem (7) i prowadzi dusze do wieczności (8)  w przeciwnym kierunku niż proces stwarzania ciekawe tłumaczenie mi się nasunęło, może to błąd? ale fajnie mi  pasuje do tego co napisałem:
Iz. 9,5 „Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany. Na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przeciwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju”
http://konfrontacje.com.pl/artykuly/studyjne/54-imie-boga.html

: )

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-29, 11:07:04 »
tak mi pikło rano skąd wzięło się u mnie Jawi wraz z interpretacją jako pewnego procesu manifestacji Boga (Ja), ano stąd:
http://www.rudraksha-ratna.com/gayatri_mantra.php
w nieomal w  każdej z tych mantr w których pierwsza linijka odnosi się do poznania i zawiera w sobie ten układ manifestowania się w formie i cechach , Tego który wykracza poza nią, przykładowo:
Om Ekadanthaya vidmahe
czyli w tym przypadku poznajemy Boga który jest ponad dualizmem gdyż nam się objawia  (w takiej czy innej formie)

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-28, 18:27:48 »
O Jahwe jako Jawie - czyli po slowiansku Bogu objawionym, czytalem kiedys tu:


https://bialczynski.wordpress.com/slowianie-tradycje-kultura-dzieje/dzieje/winicjusz-kossakowski-takie-sobie-gadanie/jawe-jao-jewie-jahwe/


Ciekawy pomysl:)

o , nie miałem pojęcia, jak  fajnie, że  te idee gdzieś latają już i się wyłaniają z mroków ; )

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-28, 18:25:08 »
sorki ale tak mi się jeszcze nasunęło w związku z tą liczbą :
wielbienie Boga poprzez ten aspekt ma wiele zalet , tylko że  jest to Jawiący się więc jego działanie jest w dół, jest Stwórcą i  jako ten wiatr porywa dusze za pomocą pragnień i utrzymuje je w cyklach narodzin adekwatnie do ich win czy zasług, a jego prorocy to objawiciele praw zgodnych z prawami wszechświata, czyli liczbą mówiąc mają wartość 872 ( gdzie 2 to wcielona dusza objawiająca wolę 87 , albo dusza żyjąca w zgodzie z tymi prawami i obdarzona jego łaskami, ew. sędzia sprawiedliwy itp.) ,
Izraelici musieli zdawać sobie sprawę że aby wrócić trwale na łono Ojca czyli  do Edenu z którego zostali "wygnani" a raczej porwani przez tą "siłę 87"  i pod skrzydłami której się starali rozwijać ostatecznie potrzebują siły wznoszącej, by iść pod prąd tej wibracji,  a w tym potrzebują jeszcze Zbawcy, który będzie poza tym wpływem i poda im rękę, wyciągnie ich ponad tą naturalną barierę Stwórcy-PrzeJaWienia,  stąd formuła wyzwolenia jaką zawarli fajnie pokrywa się z tą wibracją jaka mi tu wyszła i  idzie  to w drugim kierunku  liczbą 78, Vayah , (Słowianie odwoływali by się pewnie do WiJa*, by się z tego móc wypleść i wyplątać  ), w kierunku wyjścia , chodzi o liczbę 728 , gdzie 2 to obdarzony wyzwalającą  mocą Boga Zbawiciel, stojący pośrodku i z otwartymi ramionami otwierający bramę Nieba/Edenu, na którego nadejście chyba wciąż czekają   : )

 It is the first word in the Torah which is numerically a multiple of twenty-six, the value of the Name Havayah (merachefet = 728 = 26 times 28). Twenty-eight is the numerical value of koach, “power.” Thus, the full secret implied by the numerical value of the word “hovering” is “the power of God.” In Kabbalah, this word is, in particular, the secret of the Divine power to resurrect the 288 fallen sparks that “died” in the process of the “breaking of the vessels” (merachefet being a permutation of meit rapach, “288 have died”). The Sages teach us that the “Spirit of God” here referred to is in fact the soul of Mashiach (which permutes to shem chai, “the living name”).
http://www.inner.org/hebleter/chet.htm

* Wid-Wij jest tym bogiem, który jako jeden z nielicznych ocaleje, gdy nastanie Koniec Świata. On powiedzie do Nowego Świata Łódź Osta ze wszystkimi tymi, którzy się znajdą na pokładzie.
https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/category/bogowie-slowianscy/page/2/
« Ostatnia zmiana: 2015-09-28, 18:29:41 wysłana przez Frisky »

matek

  • Gość
[#]   « 2015-09-28, 17:32:13 »
O Jahwe jako Jawie - czyli po slowiansku Bogu objawionym, czytalem kiedys tu:


https://bialczynski.wordpress.com/slowianie-tradycje-kultura-dzieje/dzieje/winicjusz-kossakowski-takie-sobie-gadanie/jawe-jao-jewie-jahwe/


Ciekawy pomysl:)

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-28, 16:31:47 »
ok, to tak na koniec ( choć nie obiecuję haha) przyporządkowałem sobie wg prostego klucza do imienia Ja(h)We, (czyli Jawiącego się  - Stwórcy nieba i ziemi) , żywioły a potem związane z nim liczby i jak je poskładałem to wyszło mi, że jest to liczba/wibracja 87 , z ciekawości zerknąłem co o niej mówią i tu kilka  ciekawostek związanych z nią:

1.Numerical value of the word Eden, in Hebrew.  http://www.ridingthebeast.com/numbers/nu87.php
i stąd ta historia wygnania (pod wpływem pragnień) z Edenu ściśle z Nim związanego?

2.the abilities to manifest all that you require and desire into your life  http://sacredscribesangelnumbers.blogspot.com/2011/07/angel-number-87.html
co by się zgadzało i wiązało z energią Stwórcy wszystkiego co istnieje i prosperitą wielu jego wyznawców , jeszcze stamtąd:
Angel Number 87 is an auspicious sign of manifesting prosperity, achieving success, positive progress and spiritual advancement.  Be grateful for the blessings entering your life and remember to share your good fortune with others.

3.  gościu, który uważa ją generalnie za niepomyślną pisze o niej tak:
Both 8 and No. 7 signify occult things and mysticism. Therefore, if your name is in 87, you will possess many secret powers. Mystic energies flow through you. This is an important finding in numerology.

Name numerology for 87 also reveals that you can control serpents, wild animals, and spirits.
http://www.lucky-name-numerology.com/numerology-readings.html

czyli:
Mojżesz odpowiedział: Lecz co będzie, jeśli oni mi nie uwierzą i nie usłuchają mnie, tylko powiedzą: Jahwe wcale ci się nie objawił? Na to rzekł mu Pan: Co masz w ręku? A on odpowiedział: Laskę. Wtedy powiedział Pan: Rzuć ją na ziemię! I rzucił Mojżesz laskę na ziemię. Laska zamieniła się w węża, a Mojżesz aż cofnął się z przerażenia. Ale Pan powiedział do niego: Wyciągnij rękę i chwyć węża. Wyciągnął więc Mojżesz rękę i chwycił węża, który znów stał się w jego ręku zwykłą laską. [Na to Pan rzekł:] Muszą ci uwierzyć, że ukazał ci się Jahwe, Bóg ich ojców, Bóg Abrahama, Izaaka i Bóg Jakuba. I tak mówił do niego dalej: Włóż twoją rękę w zanadrze! [Mojżesz] włożył tam rękę, a gdy ją wyjął, cała była pokryta trądem białym jak śnieg. A Pan powiedział: Włóż jeszcze raz twoją rękę w zanadrze! Włożył tam ponownie rękę, a kiedy ją wyjął, była znów zdrowa jak pozostałe ciało. [Na to Pan rzekł:] Jeśli ci nie uwierzą i nie przekona ich ten pierwszy znak, powinni uwierzyć zobaczywszy drugi."
- Ks. Wyjścia 4:1-8

ten sam co ciut wyżej pisze też tak:
Numerology readings for this number confirm that it is these people who commit crimes with out blinking an eyelid. Many third rate criminals from the low lying slum areas possess name numerology of name number 87.

Number 87 afflicts one with childhood poverty and various diseases. It attracts one to boot legging, drug peddling, and mixing with immoral women. Name numerology of 87 attracts one to evil habits and women.

...może stąd tyle okrucieństwa i różnych opisów wypaczeń w wykonaniu płynących na  fali tej wibracji bohaterów Biblii? : )




« Ostatnia zmiana: 2015-09-28, 16:40:42 wysłana przez Frisky »

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-28, 14:27:45 »
przy okazji biblijnych klimatów, co do  Jahwiego/Jawiącego się również w taki sposób:
"Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę" /Rdz 1;26-27/.

jak On to zrobił? zwyczajnie zgodnie ze swa naturą Ob-jawił się czyli stworzył mnie na swój obraz i to jest(em) Ja, aspekt męski w człowieku , oraz żeński czyli Wa, jako nierozłączne , człowiek jest najpełniejszym prze-jawieniem istoty Boga, Hindusi powiedzieli by być może przy tej okazji
Ya evam veda
... i stąd wzięła się biblijna Ewa ; ) , a grzechem pierworodnym było to że stworzenie zaczęło się pod wpływem iluzji  i różnorodności przejawień postrzegać jako oddzielone od źródła, albo wewnętrznie rozdarte?

: )

jeszcze aneks o kodach stworzenia :
http://theinnerworld.in/spirituality/similarity-coincidence/codes-of-creation/

 
« Ostatnia zmiana: 2015-09-28, 14:35:34 wysłana przez Frisky »

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-28, 13:31:11 »
a to jeszcze Jahwim:
nie ma nic bardziej powszechnego od Ja również w takim znaczeniu w jakim go używamy, więc  do słowa Jawić się można podejść jak do  Ja -Boga i Vi-Bogini czyli równie naturalnej manifestacji wyłaniającej się z Ja , hindusi tą manifestację pozdrawiają tak, ( chyba aby im się ob-jawi-ła jej obecność w całej okazałości jako ten cały świat i wszystko co się w Nim prze-jawia, i którą to Boginię matkę, można poznać i zobaczyć, czyli Wi-dzieć) :

Ya Devi Sarvabhutesu
http://www.greenmesg.org/mantras_slokas/devi_durga-ya_devi_sarvabhutesu.php

opisują ją i pozdrawiają jako zawsze zjednoczoną z Bogiem siłę
Namo Devyai Mahaa-Devyai Shivaayai Satatam Namah |
Salutations Always to Her Who is One with Shiva (the Auspicious One).

Śiwaja to naturalna droga do Boga, do Ja, po której wchodzi się po schodach żywiołów i  jest chyba tym samym  co Jawićśię tylko opisujące proces jakby od drugiej strony

‘namah shivaye yavashi manah’

Athwya

  • Wiadomości: 20
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2015-09-28, 12:34:10 »
spokojnie można doszukiwać się drugiego albo i trzeciego ukrytego dna, co nie zmienia znaczenia  treści przekazywanych wprost i ich powszechnego wpływu na czytelników, a już w przekładach, w których taka czy inna  ukryta treść i kody w większości byłyby utracone, całość nadawałaby się do kosza,  jako bezużyteczna?  : ) 

Co do przekładów, kiedyś historycy sądzili że są duże przekłamania, ale odkrycie zwojów z Kumran zmieniłe te te tezy, jako że okazało się, że cześc starotestamentowa zwojów (są też inne księgi) jest w 99% zgodna ze wspólczesnymi wersjami (mowa o bibli hebrajskiej). Jest fajna aplikacja The Bibble App, można sobie porówywać różne języki i różne tłumaczenia (korzystam często z Bibbli Kralickiej z 1603 roku).

Ok. Wracamy do naszej zabawy. Ten fragment, przez polskich uczonych jest traktowany jako obyczajowy. Ktoś przyjechał na ucztę, przywiózł troche wałówy, itd. Ale zobaczmy czy na pewno. Tutaj są podane na czerwono wersety: http://www.nonpossumus.pl/ps/Lb/7.php

Wasze zadanie polega na podaniu numeru werseta z danego dnia tego fragmentu, aż do dnia dwunastego - przykład pierwszych dwu dni poniżej
...
12 Tym, który pierwszego dnia przyniósł
...
18 Drugiego dnia przyniósł
« Ostatnia zmiana: 2015-09-28, 12:40:39 wysłana przez Athwya »

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-28, 11:06:24 »
jeszcze takie skojarzenia:
bezimienny Bóg nie może być nazwany , można Go opisywać za pomocą zjawisk jakie się z nim wiążą czy procesów w jakich się manifestuje, czyli po tym jak się obJawi i poJawia.
Przy okazji tego boskiego znaczenia dżwięku Ja ciekawie można sobie wytłumaczyć słowo jagam/jadźna, gdzie w tym pierwszym przypadku byłby to proces usuwania przeszkód (gam) w manifestacji JA , a w tym drugim kierowanie modlitw do Ja poprzez ogień i rytuał .
Mamy więc odszczepienia tych starożytnych praktyk w różnych kulturach gdzie byli Jahwici którzy wielbili i poznawali wolę Ja za pomocą ofiar całopalnych oraz Jadźwingów/Jaćwingów czyli (mam nadzieję haha) znawców ognistych ( dź/ć)  rytuałów wielbiących Ja

: )

Frisky

  • Wiadomości: 5 792
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Obserwator
[#]   « 2015-09-28, 10:11:17 »
no można schodzić na takie historie fabularne, a Ja ; ) jeszcze o takich rdzennych i prostych  skojarzeniach dźwiękowych, bo  kim jest Ja(h)W(e) dla Polaków?  jest takie słowo JaWić się i jest to całkiem naturalny opis procesu w którym w każdym zakątku świata niezależnie od kultury Bóg (Ja)  objawia się w ogniu ( gdzie "ć" i "się" to naśladownictwo syczenia ognia jak gdzieś kiedyś wyczytałem) , więc w sumie nie potrzebujemy nałożonych na to żydowskich struktur, mitów ani kodów by kontaktować się z uniwersalnym i naturalnym Bogiem którego Żydzi ze względów plemiennych próbowali zawłaszczyć dla siebie, w poczuciu bycia jedynie wybranymi
- cudze chwalicie i wielbicie a macie to samo we własnym języku ; )
czym jest mądrość ? to znajomość Boga, inaczej mówiąc  Ja wiem...
w sumie  wici mają chyba coś wspólnego z rozprzestrzenianiem , więc wtedy Jawić się byłoby  w naturalny sposób definiowane  jako manifestacja i rozprzestrzenianie prawdy, mocy , błogosławieństw, przychylności i wpływów Ja

: )

matek

  • Gość
[#]   « 2015-09-27, 23:09:59 »
Ja to widze tak, ze narod zydowski (nalezy jednak zauwazyc, ze wspolczesnie Zydzi stanowia mieszanke wielu narodow), zostal stworzony przez Jahwe - jakas istota w randze boga, polboga czy demona, ktora rozpoczela na Ziemi swoja "hodowle". Jak czytamy w Biblii, Adam i Ewa nie zostali urodzeni w naturalny sposob, a stworzeni sztucznie, "ulepieni". Przykazania mialy zapewnic dobry rozwoj stada i zapobiec rozpierzchnieciu sie, no i stado musialo wiedziec, kto jest ich panem.

Dzieki pierwszemu przykazaniu Zydzi mogli uznac sie za Narod Wybrany.

Tak jak pisze cytowany przez Lynda Campbell:

"W takiej sytuacji dochodzi do pierwotnej ekskluzywności – odrzuca się nie tylko bóstwa natury, lecz również bóstwa sąsiadów. Przeciwstawiamy się sąsiadom będącym czcicielami religii natury, wielbiącym złych bogów, fałszywych bogów i tak dalej. Ta ekskluzywność jest w nas zakorzeniona, ponieważ stanowi fundament tradycji judeochrześcijańskiej."

Uwazanie sie za Narod Wybrany, oto "pierwotna ekskluzywnosc". W nas nie jest ona zakorzeniona, poniewaz nie jestesmy potomkami Semitow, ale czesci z nas zostala narzucona, czy zaszczepiona:)