Autor Wątek: Chwila wytchnienia... Czyli jak prawidlowo oddychac w medytacji?  (Przeczytany 3278 razy)

Magic

  • Wiadomości: 385
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2013-08-29, 15:27:56 »
Jest tylko teraz ale po czyms takim naciagniecia miesni i wiezadel mozna dosc latwo przewidziec z dosz wysokim prawdopodobienstwem ;)

A jak oddychaja ludzie, ktorzy nie sa guru z 10 latami praktyki medytacji i nigdy nie byli w Tybecie? Bo wnioskuje, ze w medytacji skoro najwazniejsze jest pooznanie siebie to chyba oddechu tez najlepiej nauczyc sie na sobie? ;)

Olga

  • Wiadomości: 2 175
  • Płeć: Kobieta
  • olga.sarzala@gmail.com
  • Status: Uzdrowiciel
[#]   « 2013-08-29, 11:10:57 »
Moj nauczyciel jogi cały rok pracował bym rozszerzyła  klatkę piersiową przez rozprężenie, puszczenie odurodzeniowych juz przykurczow stresowych a dopiero wtedy były właściwe pranajamy. Do niektórych technik trzeba ciałko przygotować, ale akurat klatka piersiowa raz rozciagnieta skutecznie- widzę ze zasadniczo nie powraca do stanu zprzed.
No i taki smieszny wniosek, że w jodze zeby wziąć oddech to najpierw trzeba sie nagimnastykować;)) Pół żartem to piszę, bo mozna oczywiście oddychac i bez tego;)

Mój nauczyciel był niezłym masterem :)
Gdy łzy mi szły on spokojnie siedział przedemna mówiąc " jest tylko teraz" ^^

Leszek.Zadlo

  • Wiadomości: 10 566
  • Płeć: Mężczyzna
    • Cuda Ducha
  • Leszek Żądło - regresing, huna, radiestezja, rozwój duchowy, uzdrawianie duchowe
  • Status: Ekspert
[#]   « 2013-08-29, 07:45:57 »
W hatha jodze znanych jest ok. 240 rodzajów oddechu. Właściwy rodzaj do danego ćwiczenia może dobrać wyłącznie doświadczony nauczyciel. A to dlatego, że każdy z tych oddechów wywołuje inny stan umysłu pobudzając inne receptory.

Magic

  • Wiadomości: 385
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2013-08-29, 07:14:07 »
A skad w o gole w niektorych szkolach wziela sie ta idea o oddychaniu brzusznym? Przeciez ani tam pluc nie ma, ani przepony tak nie leza ani jelitamy nie oddychamy.... :)))

Clint

  • Wiadomości: 2 541
  • Płeć: Mężczyzna
    • Boski Spokój
  • Łukasz Kubiak - https://boski-spokoj.pl/
  • Status: Uzdrowiciel
[#]   « 2013-08-28, 08:05:34 »
Ja zawsze oddychałem głęboko i spokojnie do górnych szczytów płuc bez żadnych dodatkowych modyfikacji i jak dla mnie było to wystarczające :)

Magic

  • Wiadomości: 385
  • Płeć: Mężczyzna
  • Status: Poszukujący
[#]   « 2013-08-27, 20:47:13 »
Chcialbym zapytac Was o populurnie praktykowane metody oddychania w jodze i medytacji z uwagi na to jak duzy wplyw maja one na wchodzenie w glab medytacji i wszystkie nizsze czestotliwosci pracy mozgu.
Cale zycie bylem przekonywany przez rozne osoby i podreczniki co do standardowego, branzowego podejscia o oddechani "do brzuch", raz na 10 pojawilo sie "oddychanie do miednicy". Moznaby tutaj rozpisac sie o prawidlowosciach i nieprawidlowosciach anatomicznych obydwu. Mnie natomiast interesuje wlasciwa metoda i jej zalety. Ostatnio natknalem sie na filozofie Pilatesa (brzmi po Grecku, pisze sie podobnie, ale zaden z niego filozof jak wiadomo ;), ktory twierdzi, ze nalezy oddychac do lopatek i wyzszych czesci grzbietu. Z mojego doswiadczenia i po doswiadczeniu negatywnych skutkow oddychania brzuchem jest to dla mnie intrygujaca alternatywa. Czy macie jakies swoje doswiadczenia i ulubione osobiste techniki?